1300 hektarów pól uprawnych konopi w Polsce, wzrośnie do 2020 roku do ponad 8000 hektarów – jest decyzja dla IWNiRZ

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ), otrzymał od skarbu Państwa kwotę 14,5 miliona złotych na zwiększenie produkcji konopi w Polsce.

 

Program w którym zawarte są zmiany „Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki” został niedawno uchwalony przez Radę Ministrów. Projekt ten zakłada znaczne zwiększenie polskich pól konopi do powierzchni ponad. 8000 hektarów do 2020 roku. Aktualna powierzchnia upraw konopnych w Polsce w 2017 roku wyniosła około 1300 hektarów.

 

Główne zadania tego programu to:

Zadanie 1.1. Wytworzenie perspektywicznych genotypów do prac hodowlanych prowadzonych w kierunku nowych zastosowań lnu i konopi włóknistych, z wykorzystaniem metod konwencjonalnych i biotechnologicznych.

Zadanie 1.2. Doskonalenie technologii uprawy i zbioru roślin włóknistych, dostosowanych do kierunków wykorzystania surowców.

Zadanie 2.1. Pozyskiwanie tradycyjnych surowców włóknistych z przetwarzania roślin lnu i konopi oraz nowe kierunki zagospodarowania powstałych odpadów.

Zadanie 2.2. Technologia wytwarzania innowacyjnych, naturalnie barwionych, funkcjonalnych produktów tekstylnych.

Zadanie 2.3. Przetwórstwo nasion lnu oraz kwiatostanów i nasion konopi dla potrzeb farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych i innych.

Zadanie 2.4. Wykorzystanie biomasy roślin włóknistych do produkcji wysokobiałkowych komponentów paszowych.

Zadanie 2.5. Efektywna technologia otrzymywania bioetanolu II generacji z biomasy konopi o zwiększonych wartościach użytkowych.

Widać jednoznacznie że Polski rząd dostrzega jakim potencjałem wykazuje się roślina konopna, powyższe punkty świadczą o tym iż nasz kraj chce zwiększyć użycie biomasy z konopi jako źródła energii dla mieszkańców kraju. Program przewiduje że Polska za 7 lat do 2025 roku będzie zaspokajać aż 30% zapotrzebowania na energię dzięki biomasie wytwarzaniej z konopi przemysłowej (Cannabis Sativa L.)

IWNiRZ podpisał kontrakt z dwoma firmami konopnymi z obu Ameryk, na wytworzenie i sprzedaż certyfikowanego materiału siewnego. Ponadto Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ogłosił, iż opracował nową odmianę konopi przemysłowej, która daje 4x większe plony nasion (wykorzystywanych m.in. do produkcji oleju czy pożywienia) niż inne rośliny. Dalsze badania trwają i potrzeba czasu, zanim odmiana ta będzie powszechnie dostępna.

Program IWNiRZ to kontynuacja ich planu rozwoju produktów „opłacalnych ekonomicznie” a do tego ekologicznych. Dzięki prowadzonym przez Instytut badaniom, odkrywają  oni nowe zastosowania konopi oraz technologie potrzebne do ich przetwarzania. Z tego może wyjść coś tylko dobrego!

Szkoda IWNiRZ nie zawarł w swoich planach rozwoju nad medycznym wykorzystaniem konopi przemysłowej lub wprowadzeniem nowych odmian medycznej marihuany na rynek które nie tyko pomogę ekonomicznie ale i zdrowotnie. Niezliczona ilość pacjentów czeka na taką pomoc i powinna ją otrzymać od Państwa Polskiego, w końcu 14,5 miliona złotych to także pieniądze chorych czekających na lek w postaci konopi medycznej.

Kompletna treść uchwalonego programu „Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki” można pobrać bezpośrednio pod linkiem: uchw. 171_2017

 

Dodaj komentarz