Czy platforma oparta na sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować przemysł konopi?

Czy platforma oparta na sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować przemysł konopi?

W tym tygodniu dotarły do nas ekscytujące wiadomości od polskiego start-up’a: „Green Cube Solutions

Firma wprowadza na rynek pierwszy system sztucznej inteligencji (AI) poświęcony monitorowaniu, optymalizacji plonów i zarządzaniu farmami konopi. Grupa doświadczonych naukowców opracowała technologię wykorzystującą dane ze zdjęć satelitarnych i dronów, wspieraną przez złożony algorytm dogłębnego uczenia się w celu monitorowania stanu zdrowia i wegetacji każdej rośliny. Ta technologia jest również pierwszym na świecie rozwiązaniem AI, które automatycznie rozpoznaje i wykrywa rośliny męskie.

Identyfikacja niechcianych „mężczyzn” (płaskoni)

Zapylanie kwiatów i tworzenie nasion ma decydujący wpływ na zawartość CBD i innych kannabinoidów. Badania naukowe wskazują, że nawet 60% wszystkich kannabinoidów może zostać utraconych, gdy dochodzi do zapylenia roślin żeńskich. Dlatego dla producentów kwiatów CBD, a także branży marihuany niezwykle ważne jest kontrolowanie populacji „męskiej”. Większość ludzi słyszała o nasionach feminizowanych, jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje co najmniej 13 czynników środowiskowych, które mogą powodować, że konopie zmieniają płeć. Oznacza to, że „mężczyźni” mogą pojawić się spontanicznie w zniszczyć całe zbiory.

Firma „Green Cube Solutions” opracowała pierwszy na świecie głęboki algorytm sztucznej inteligencji, który może automatycznie wykrywać „mężczyzn” na podstawie danych przechwyconych przez drony. „Z powodzeniem przetestowaliśmy rozwiązanie w naszym gospodarstwie i jesteśmy gotowi do wprowadzenia na rynek w 2020 r., rozszerzając go do 67 ha monitorowania uprawy konopi. Liczba ta jest jeszcze ograniczona ze względu na wymaganą moc obliczeniową i znaczną ilość danych do przetworzenia. ”- wyjaśnił Marcin Marczak, CEO firmy. „Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich rolników, którzy chcieliby z nami współpracować, ponieważ w 2021 roku przejdziemy na pełną skalę komercyjną, oferując usługi subskrypcji rolnikom, którzy dołączą do naszej sieci”.

Ten proces selekcji „męskiej” jest również krytyczny dla wszystkich monokulturowych hodowców nasion i okazał się być kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za tak niską jakość materiału siewnego. Mamy nadzieję, że ta technologia wkrótce będzie miała bardzo pozytywny wpływ na jakość w branży produkcji nasion.

 

Zintegrowana platforma dla hodowców konopi i marihuany

Zautomatyzowane wykrywanie i lokalizacja roślin męskich jest świetną funkcją zwiększającą wydajność i poprawiającą kontrolę jakości w branży konopi, ale okazuje się, że firma pracuje nad czymś znacznie większym.

„To, co budujemy, to zintegrowana kompleksowa platforma, która będzie wspierać rolników od przygotowania gleby, przez zbiory, aż do dystrybucji produktów” – mówi Marcin. Firma współpracuje z liderami branży w celu przygotowania systemu, począwszy od następnego sezonu, indywidualnych zaleceń dotyczących składników odżywczych, dostosowanych do potrzeb każdego pola, rodzaju uprawy i odmiany konopi. Przez cały sezon będą monitorować wskaźnik znormalizowanej różnicy wegetacji (NDVI), aby upewnić się, że wszystkie rośliny są zdrowe i rosną do 100% swojego potencjału. Ponadto opracowują obecnie nowe narzędzie do oceny dojrzałości roślin. „Wkrótce będziemy mogli dokładnie przewidzieć, kiedy kwiaty będą idealne na żniwa. Nie tylko dlatego, że zawartość kannabinoidów może spaść o ponad 35%, jeśli zostanie zebrana zbyt późno, ale ma również kluczowe znaczenie z logistycznego punktu widzenia. Przy ograniczonej liczbie dostępnych urządzeń dobre planowanie jest kluczem do udanych zbiorów. ”

Jeśli jesteś bardziej zainteresowany rozwiązaniem lub chciałbyś dołączyć do projektu, odwiedź www.greencube.ai w celu uzyskania dalszych informacji.

 

Będziemy na bierząco informować Was o postępach we wprowadzaniu tego projektu.

Dodaj komentarz