Hempcrete czyli nowe trendy w budownictwie

Doskonale odprowadza wilgoć, reguluje temperaturę, przepuszcza powietrze. Do tego jest materiałem lekkim, elastycznym, a zarazem bardzo trwałym, wykazuje niezwykłą odporność na ogień czy gnicie. Odstrasza również gryzonie i zapobiega inwazji owadów. Czym zatem jest hempcrete znany w Polsce jako beton konopny?

Konopie w ciągu stuleci znalazły bardzo różne zastosowania, począwszy od produkcji żywności i zastosowań medycznych, po zastosowanie przemysłowe, w tym i budownictwo.

Mieszając w odpowiednich proporcjach paździerz konopny z wapnem oraz z niewielką domieszką piasku i cementu otrzymuje się wspaniały, ekologiczny i wytrzymały materiał budowlany.

Hempcrete czyli tzw. beton konopny powstał we Francji w 1980 roku, na podstawie odnalezionej historycznej receptury, która była w powszechnym użyciu wieki temu. Ponieważ nowoczesna forma została opracowana przez francuską firmę Isochanvre, to ona stała się pionierem i wpłynęła na powstanie ponad 250 domów w różnych miejscach w całej Francji. Domy z wykorzystaniem technologii hempcrete są budowane na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Holandii, USA czy Kanadzie.

Beton konopny zrewolucjonizował światowe budownictwo.  Z racji tego, że jest to materiał wodoodporny oraz taki, który się nie pali, budowniczy sięgają po niego do tworzenia podłóg, dachów czy jako materiał izolacyjny. Warto podkreślić też fakt, że materiał ten nie gnije oraz podlega 100% rozkładowi więc po wyburzeniu domu może posłużyć jako nawóz. Cegła z betonu konopnego jest także siedmiokrotnie bardziej wytrzymała niż beton i zdecydowanie dużo lżejsza.

Technologia budowy domów z wykorzystaniem konopi charakteryzuje się wyjątkowymi cechami ekologicznymi. Dom konopny jest przyjazny środowisku z uwagi na śladową emisję  dwutlenku węgla. Wszystko dlatego, że roślina ta posiada właściwości absorpcji CO2.

Koszt budowania z Hempcrete jest porównywalny do kosztu metod konwencjonalnych. Konopie są wydajnym, oszczędnym materiałem. W ciągu kwartału potrafią wyrosnąć nawet na wysokość 2,5 metra. Przykładowo, z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z tego samego hektara upraw konopi pozyskamy aż 10 ton paździerza do produkcji materiałów budowlanych.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie tematem oprócz szeregu artykułów i reportaży na ten temat powstał nawet podręcznik budowania z konopi – “The Hempcrete Book” autorstwa Williama Stanwixa i Alexa Sparrow. Twórcy książki to przede wszystkim nie tylko pasjonaci zafascynowani tym wspaniałym materiałem, ale przede wszystkim praktycy tej technologii z wieloletnim doświadczeniem. Książka jest doskonałym przedownikiem zarówno dla zawodowych budowlańców i architektów jak i tych, którzy planują na własną rękę wybudować dom. Pełna jest praktycznych wskazówek jak i uwag o najczęściej popełnianych błędach.

Technologia hempcrete jest coraz bardziej popularna również w Polsce. Pionierami budowania tą metodą są Podlaskie Konopie.

1 komentarz

Dodaj komentarz