Indica vs Sativa – czyli co zawierają i jak działają dwie najpopularniejsze rodziny konopi

Z naukowego punktu widzenia nie ma żadnej różnicy pomiędzy odmianami Indica i Sativa — wszystkie rośliny konopi należą do gatunku Cannabis Sativa L. Jednak w praktyce odmiany Indica i Sativa różnią się pod wieloma względami. Dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą, przedstawimy poniżej kluczową rzecz – jaka jest różnica między sativą a indicą.

Działanie

Sativa ma działanie pobudzające. Działa głównie na umysł, daję energetyczny haj przez co świetnie sprawdza się w ciągu dnia. Odmiana ta zawiera dużo pobudzającego THC, niewiele zaś leczniczego CBD. Indica intensywnie oddziałuje na nasze ciało. Odmiana ta może potęgować doznania fizyczne, takie jak smak, dotyk i dźwięk. Ma działanie relaksujące — psychicznie i fizycznie — a w większych dawkach może działać nasennie. Pomimo mniejszej wagi i potencjalnie dłuższego okresu kwitnienia odmiany Sativa są cenione przez wielu hodowców za ich działanie euforyczne. Stan wywoływany przez tą odmianę można określić jako intelektualny, energetyczny, kreatywny, rozśmieszający lub nawet psychodeliczny. Sativa działająca głównie na umysł świetnie sprawdza się w ciągu dnia. Indica zaś jest idealna na sen i wieczorny relaks.

Wygląd

Sativy są wysokie, mają wąskie, długie liście o jasno-zielonej barwie i osiągają od dwóch do trzy raza większą wysokość niż indyjki. Ich gałęzie mają między sobą spore odstępy.
Topy sativy są długie, lżejsze i mniej twarde. Indyjki zaś są niskie, mają szerokie, ciemno-zielone liście i dużą ilość gałęzi osadzonych blisko siebie. Ich topy są twarde, gęste i ciężkie, ale krótsze niż w sativach.

.

Rozwój roślin

Sativa kwietnie prawie dwa razy dłużej niż Indica. Odmiana ta potrzebuje od przynajmniej 9 do 14 tygodni. W warunkach zewnętrznych osiąga nawet do 4 metrów wysokości. Uprawiana wewnątrz do 2 m. Indica zaś potrzebuje od 7 do 8 tygodni. Uprawiana na zewnątrz może osiągać do 2,5 metra wysokości. Krzaki uprawiane wewnątrz zazwyczaj nie przekraczają metra wysokości. Sativy generalnie pochodzą z regionów równikowych – Tajlandii, Kambodży, Jamajki i Meksyku. Na szczęście wiele czystych Sativ zostało dostosowane do chłodniejszego klimatu czynią je odpornymi na europejskie warunki pogodowe i skracając czas kwitnienia. Indica zaś wywodzi się z górskich okolic Indii, Afganistanu i Pakistanu. W reakcji obronnej na ciężki klimat produkują sporo, lepkiej, pełnej THC żywicy. Znacznie lepiej sprawiają się w uprawach domowych niż zewnętrznych.

Zastosowanie medyczne

Sativa wpływa pozytywnie na osoby cierpiące na depresję i z zaburzeniami zachowań jak ADHD. Odmianę stosuje się również u osób cierpiących na anoreksję i różne formy raka ponieważ stymuluje apetyt.

Indica ma zastosowanie jako środek przeciwbólowy i nasenny. Zmniejsza też skurcze mięśni i mdłości. Ma zastosowanie w takich chorobach jak fibro-mialgia, toczeń i stwardnienie rozsiane.

Hybrydy

Należy jeszcze zauważyć, że świat konopi nie kończy się na indice i sativie. Odmiany te mają swoje dalsze odmiany, setki krzyżówek i wariacji, które mogą jeszcze bardziej urozmaicać doznania zarówno fizyczne jak i umysłowe oraz szersze zastosowanie medyczne.

Post Author: Inga

Dodaj komentarz