Lecznicza marihuana z podpisem prezydenta

Chorzy wreszcie będą mogli skorzystać z medycznej marihuany. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przewidującą, że preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza. Marihuana w aptekach ma być dostępna za trzy miesiące.

Zezwolenie na stosowanie medycznej marihuany kryje się pod długą nazwą, a mianowicie pod „zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”. Oznacza to, że pacjenci mają mieć ułatwiony dostęp do bezpiecznej terapii w leczeniu objawów niektórych chorób, m.in. przewlekłego bólu, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, spastyczności w stwardnieniu rozsianym oraz lekoopornej padaczki.

O zaangażowanie w legalizację medycznej marihuany apelował do prezydenta Andrzej Dudy jesienią zeszłego roku Tomasz Kalita, lewicowy polityk, który w lutym zmarł na glejaka mózgu. Do ostatnich chwil walczył o dostęp do leków z konopi.Początkowo projekt przygotowany przez posłów Kukiz’15 miał zakładać, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiory ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dopuszczone po uzyskaniu zezwolenia. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Po przegłosowanych w sejmie poprawkach, ostatecznie konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece, korzystając z surowca sprowadzanego z zagranicy.

Przepisy wejdą w życie za trzy miesiące . Tym samym każdy lekarz w Polsce będzie mógł wystawić receptę na lek z marihuany przygotowany przez farmaceutę. Nie przewidziano jednak refundacji preparatów zawierających medyczną marihuanę. Jak szacują eksperci, gram suszu sprowadzonego zza granicy

może kosztować w granicach 50 złotych, co sprawi, że miesięczna kuracja może wynieść nawet 2 tysiące złotych.

Post Author: Inga

Dodaj komentarz