Lekarze z Lublina testują medyczną marihuanę. Prezentujemy pierwsze wnioski.

 

Wiele wskazuje na to, że być może jeszcze w tym roku pacjenci zmagający się z padaczką lekooporną otrzymają potrzebny im skuteczny lek. Lekarze z wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie testują  medyczną marihuanę dostępną pod postacią oleju. Jak potwierdzają lekarze lek zawierający kannabidiol o nazwie Epidiolex znacząco redukuje napady padaczkowe u pacjentów.

– Trudno powiedzieć, ile to może potrwać. Na pewno proces rejestracji w przypadku leków stosowanych w leczeniu rzadkich chorób jest szybszy niż przy tych często występujących, np. nadciśnienia tętniczego – mówi dr n.med. Jacek Gawłowicz, zastępca ordynatora Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim i dodaje, że producent leku brytyjska firma GW Pharmaceuticals rozpoczęła już proces rejestracji w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), która się tym zajmuje.

Przyglądając się badaniom naukowym prowadzonym w wielu ośrodkach na świecie, w tym w Polsce w szpitalach w Lublinie i Bydgoszczy, leczenie z użyciem preparatu Epidiolex przynosi bardzo dobre efekty w przypadku pacjentów z ciężkimi postaciami padaczki takimi jak zespół Daveta i Lennoxa-Gastauta.

Według Gawłowicza u 40 procent pacjentów zmniejszyła się częstość napadów padaczkowych co najmniej o połowę. U pacjentów, którzy brali w tym czasie placebo, skuteczność wyniosła około kilkunastu procent.

Wyniki badania prowadzone w lubelskim szpitalu są podobne do tych z innych ośrodków na świecie.

Jak twierdzą lekarze u około połowy pacjentów stan jest znacznie lepszy. Liczba napadów padaczkowych spadła i poprawił się ich stan psychiczny. Na tym etapie trwają przygotowania do przedłużenia badania o kolejny rok.

Obecnie na rynku Polskim dostępny jest inny lek, Sativex, który również zawiera składniki marihuany i jest stosowany w leczeniu osób chorych na stwardnienie rozsiane.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: MEDYCYNA

Dodaj komentarz