Connect with us

Porady

Dzikie konopie

dzikie konopie

Prawdopodobnie każdy słyszał kiedyś o konopiach siewnych czy indyjskich oraz ich leczniczych właściwościach. Wśród roślin z tego gatunku można wyróżnić także mniej znane dzikie konopie. Sprawdź, czym różnią się od popularnych odmian i jakie mają zastosowanie!

Dzikie konopie – co to jest? 

Cannabis ruderalis, bo właśnie taką nazwę noszą dzikie konopie są dużo mniej rozpowszechnione od konopi indyjskich i siewnych. Zostały sklasyfikowane dopiero w 1924 r. przez rosyjskiego naukowca. Ten rodzaj konopii pochodzi właśnie z Rosji i jest uważany za chwasty. Ze względu na regulacje prawne usuwa się je, kiedy tylko wyrosną w pobliżu plantacji.

Ich łacińska nazwa, czyli ruderalis to nawiązanie do odmiany roślin ruderalnych, czyli takich, którym nie straszne nawet najbardziej niekorzystne warunki, np. beton w miastach.

Dzikie konopie – wygląd 

Choć dzikie konopie są gatunkowo podobne do pozostałych rodzajów, można je od nich odróżnić na podstawie kilku cech. Przede wszystkim, ich rozmiary są dużo mniejsze niż konopi siewnych czy indyjskich – osiągają od 0,4 do 1,5 m wysokości.

Mają smukłe, podłużne liście z postrzępionymi końcami. Zwykle są pięcioliścienne, ale czasem zdarza się łodyga z 8 czy 9 liśćmi. Kwiatostany konopii dzikich są mniejsze niż indyjskich, choć bardzo podobne z wyglądu. Tak samo jest z owocami, które są koloru lekko zielonego, czasem o szarym odcieniu.

Trwają badania naukowców, którzy twierdzą, że ten rodzaj konopii to hybryda siewnych i indyjskich. Dowodem na to ma być ich wygląd, który łączy cechy obu odmian.

Zastosowanie dzikich konopii

Ze względu za nie do końca zbadane właściwości, nie hoduje się konopii dzikich na szeroką skalę, co powoduje, że mają też ograniczone zastosowanie. Używane są przede wszystkim jako pożywienie dla bydła oraz w ziołolecznictwie.

Ze względu na zawartość cennych terpenów, kannabinoidów oraz flawonów mają właściwości podobne do tych, jakie wykazuje marihuana medyczna. Mają natomiast nie do końca określone stężenie związków czynnych.

Czy dzikie konopie mają THC?

W konopiach dzikich jest THC, choć są to stosunkowo małe ilości. Stężenie wynosi około 5 do 10%. Wyprodukowanie suszu jest więc możliwe, ale jego działanie byłoby bardzo słabo odczuwalne dla człowieka. Dla hodowców z kolei mało opłacalne.

© Copyright niki24.pl