Connect with us

Porady

Medyczna marihuana – co to jest?

medyczna marihuana

Marihuana medyczna (inaczej marihuana lecznicza) to susz pozyskiwany z roślin konopi siewnych. Jest to powszechnie uznany produkt o działaniu leczniczym, który charakteryzuje się bardzo bogatym składem. Susz uzyskiwany jest z kwiatów roślin uprawianych w kontrolowanych warunkach – przede wszystkim bez pestycydów, w zamkniętych pomieszczeniach oraz bez używania chemicznych środków ochronnych.

Skład medycznej marihuany

W skład marihuany medycznej wchodzą:

  • THC (czyli tetrahydrokannabinol), który może wywoływać wszechstronne działanie, np. wywołuje euforię, poprawia apetyt, działa przeciwwymiotnie, zmniejsza ból – wszystko za sprawą tego, że oddziałuje na receptory mózgowe,
  • CBG (czyli kannabigerol), który działa przeciwzapalnie,
  • THVC (czyli tetrahydrokannabiwarin), który działa łagodząco w przypadku objawów niektórych jednostek chorobowych, np. padaczki czy choroby Parkinsona.
  • CBD (czyli kannabidiol), który łagodzi silne działanie THC, eliminuje też jego efekty uboczne, które mogą wystąpić w przypadku dużych dawek; jest pomocą w terapii wielu schorzeń, jak. PTSD, lęki czy RZS,
  • terpeny (czyli organiczne związki chemiczne), ktore wykazują różne dzialanie, m.in. przeciwzapalne, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, relaksacyjne i wiele innych.

Medyczna Marihuana – właściwości i zastosowanie 

Wiele badań udowodniło, że marihuana medyczna jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia wielu schorzeń. Szczegółowe właściwości lecznicze zależą od proporcji substancji czynnych, jakie zawarte są w konkretnym szczepie rośliny.

Unikalne połączenia związków zawartych w kwiatostanie sprawiają, że medyczna marihuana ze szczepów indica może działać relaksacyjnie i odprężająco lub pobudzająco w przypadku szczepów sativa, które obfitują w THC.

Badania nad leczniczymi właściwościami marihuany stale trwają i choć lista schorzeń, na które pomagają już jest długa, wciąż odkrywane są nowe zastosowania w medycynie.

Dzięki marihuanie leczniczej można leczyć m.in.:

  • astmę,
  • migreny,
  • depresję i lęki,
  • ADHD,
  • zaburzenia snu,
  • cukrzycę,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • autyzm.

Jak stosować leczniczą marihuanę

Susz uzyskany z kwiatostanów marihuany medycznej najlepiej używać za pomocą waporyzacji. Polega ona na podgrzewaniu substancji do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu wraz z parą wodną uwalniają się związki – terpeny i kannabinoidy, których wdychanie korzystnie wpływa na zdrowie.

Do specjalnego urządzenia zwanego waporyzatorem należy wkładać susz w postaci zmielonej, np. przy użyciu młynka do ziół. Należy nie przekraczać zalecanej temperatury (180-200 stopni Celsjusza), ponieważ podgrzewanie nie wyzwala produkcji związków toksycznych, natomiast spalanie już tak.

Działanie terapeutyczne można odczuć już po około 5-10 minutach, a czas jego trwania to nawet 4 godziny. Tak szybki efekt daje bezpośrednie wchłanianie się substancji czynnych do krwiobiegu.

Dawkę medycznej marihuany powinno się ustalić indywidualnie za pomocą tzw. miareczkowania. Stopniowe zwiększanie ilości suszu doprowadzi do najlepszych efektów bez ryzyka wystąpienia silnych skutków niepożądanych. Robi się to w trakcie pierwszego miesiąca kuracji.

© Copyright niki24.pl